instrumenty muzyczne

Nieoczywiste korzyści grania na perkusji

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których zarówno dorośli, jak i dzieci uczą się gry na perkusji. Istnieją również badania, pokazujące jak wiele korzyści daje gra na tym instrumencie. Gra na perkusji może złagodzić frustrację, rozczarowanie i stres. Uderzanie w bębny daje niesamowite odprężenie i w ciągu kilku minut jest w stanie poprawić nastrój. Poza tym, według badań, odtwarzanie muzyki generuje wytwarzanie się endorfin, których poziom utrzymuje się na podwyższonym poziomie nawet po zaprzestaniu grania.

Instrumenty perkusyjne i ich wpływ na zdrowie

instrumenty muzyczneGra na perkusji pomaga poprawić wyniki w nauce. Korelacja między treningiem muzycznym a szkołą i wynikami w nauce była dokumentowana wiele razy, szczególnie jeśli chodzi o matematykę. Nauka gry na perkusji może jednak pomóc w takich tematach, jak język polski, pomagając w rozpoznawaniu wskazówek emocjonalnych, umiejętności, której można użyć do rozpoznania procesów myślowych i motywów postaci. Według jednego z badań muzyka umożliwia uczniom łatwiejsze uczenie się tabliczki mnożenia i formuł matematycznych. Prawdopodobnie z powodu wyćwiczenia poczucia rytmu oraz nut. Tak więc, każdy rodzic obawiający się, że nauka gry na perkusji może zabrać dziecku cenny czas na naukę, powinni wziąć pod uwagę, że granie muzyki może faktycznie pomóc ich dziecku w szkole. Podczas gry na perkusji trzeba koordynować wszystkie cztery kończyny, aby współpracowały ze sobą jednocześnie. Jeśli jest się praworęcznym, prawdopodobnie nie robi się wiele lewą ręką. W trakcie gry na perkusji mózg musi pracować z niedominującą stroną, aby wzmocnić i skoordynować niedominujące kończyny. W ostatnich badaniach naukowcy odkryli, że gra na perkusji może zwiększyć moc mózgu w wymierny sposób, szczególnie jeśli chodzi o iloraz inteligencji. Umiejętność rozpoznawania nut oraz rytmu sprawia, że aktywność mózgu rzeczywiście się zwiększa, powodując wzrost IQ. Perkusyjne instrumenty muzyczne są potężne. Aby odnieść sukces, perkusiści muszą nauczyć się grać dynamicznie: głośno i cicho. Gra głośnego beatu wymaga odwagi i pewności siebie. Ponadto perkusiści muszą wykazywać chęć do nauki nowych rzeczy. Oznacza to, że należy wierzyć, że można nauczyć się trudnych części, zaczynając powoli i rozkładając je na części pierwsze. Jest to umiejętność, która przenosi się na wiele dziedzin życia.

Studenci z wykształceniem muzycznym lepiej komunikują się z rówieśnikami, są bardziej empatyczni i zdobywają dużo praktyki w wyrażaniu pomysłów bez użycia słów. Perkusja uczy także czytania wskazówek niewerbalnych, które mogą pomóc w nauce czytania między wierszami. Perkusistą można zostać w każdym wieku. Nauka gry na perkusji poprawi życie znacznie bardziej niż można się spodziewać. Da nieograniczone możliwości doskonalenia swoich umiejętności i bycia najlepszym muzykiem, jakim można być.

Przewiń na górę