Hodowlane koty brytyjskie

Koty z natury są łowcami i żyjące na wolności osobniki żywią się tym, co sobie upolują. Domowe koty nieco się różnią w codziennych zwyczajach od tych ulicznych, ale to ciągle mali drapieżcy, których przodkami są dzikie koty. Decydując się na posiadanie kotka w domu, trzeba się liczyć z wieloma nowymi obowiązkami. Koty gubią sierść tak samo jak psy, ale z nimi nie trzeba wychodzić na spacer, bo swoje potrzeby załatwiają do kuwety.

Jak wyglądają koty brytyjskie?

hodowla kotów brytyjskichNajczęściej kota można pozyskać z kilku źródeł. Możemy go wziąć za darmo ze schroniska, kupić od kogoś z ogłoszenia, wziąć od znajomego, któremu się urodziło kilka małych kotków, lub kupić w sprawdzonej hodowli. Koty tak samo jak psy są nosicielami różnych chorób, dlatego wybierając kotka dla siebie, lepiej go kupić od sprawdzonego sprzedawcy, który regularnie koty bada i posiadają wymagane szczepienia. Hodowla kotów brytyjskich jest bardzo popularna w naszym kraju ze względu na walory estetyczne kota i jego charakter. Wielu rodziców chce kupić kotka dla swojej pociechy, a kot brytyjski jest idealną rasą do zabawy z dziećmi. Jest to bardzo łagodna rasa, dlatego kot świetnie się czuje w domowych warunkach, gdzie jest dużo domowników. Jest to wyjątkowy pieszczoch o krótkich łapkach, nisko osadzonym ciele, dużej głowie i wyraźnie zaznaczonymi policzkami. Ich duże oczy mogą być pomarańczowe, zielone, niebieskie, lub nawet wielobarwne, lub każde oko może być inne. Najlepiej się sprzedają koty jednobarwne w odcieniu szarego, ale spotkamy też wielobarwne koty brytyjskie. Przez krótkie łapki, kot wygląda jakby był gruby, a jego krótkie i gęste futerko, powoduje, że wygląda jak mała, puchata kuleczka. Uwielbiają się bawić z dziećmi i są bardzo towarzyskie. W zarejestrowanych hodowlach znajdują się tylko koty z rodowodem, a każdy regularnie przechodzi okresowe badania u weterynarza. Obowiązkowe odrobaczanie i szczepienia są zapisane w książeczce każdego kota wystawionego na sprzedaż. Kupując Brytyjczyka od hodowcy, mamy pewność, że jest on zdrowy i jest to czysta rasa.

Dla niektórych ludzi liczy się to, aby kot posiadał rodowód, gdyż chcą by brał udział w wystawach i konkursach na najpiękniejsze rasy kotów. Mówi się, że koty chodzą własnymi ścieżkami i mają ciężkie charaktery, ale koty brytyjskie są wyjątkiem od tej reguły, bo to bardzo wyważone i spokojne koty, które silnie się przywiązują do właściciela i domowników. Takiego kota z pewnością nie znajdziemy w schronisku, bo jego cena siega nawet kilku tysięcy złotych.

Przewiń na górę